HISTORIE


Za úplný počátek existence skupiny FAKULTURA lze považovat podzim roku 1988, kdy sourozenci Ladislav a Bořek Fancovi přizvali ke spolupráci Martina Řezníčka. V původní sestavě tedy FAKULTURA hrála ve třech a to v následujícím složení:

Ladislav Fanc, basová kytara
Borek Fanc, sólová a doprovodná kytara
Martin Řezníček, bicí

Na podzim roku 1988 skupina nahrála ve velmi amatérských podmínkách své první demo "Destroyed By Power", jež obsahovalo celkem tři instrumentální skladby, žánrově zařaditelné do stylu black-thrash. Za nesmírně náročné existence (neustálé problémy s aparaturou a se zkušebnou) skupina v následujících dvou letech pozměnila styl a přibrala nového člena, aby pak - rovněž na podzim - roku 1990, v sestavě:

Ladislav Fanc, doprovodná kytara a zpěv
Bořek Fanc, sólová a doprovodná kytara
Martin Řezníček, bicí
Josef Krčmář, basová kytara

nahrála ve zlínském AV-studiu své druhé demo "Madness of the World". Toto demo se setkalo s poměrně slušným ohlasem u širokého publika, v rozhlasovém pořadu Gung-Ho se skladba "Killing Hate" umístila na 14. místě a zmínky o Fakultuře a jejím demu se objevily hned v několika časopisech a periodikách zaměřených na rockovou hudbu.

Skupina dostala příležitost vystoupit na "větším než malém množství" koncertů, většinou jako hosté regionálních skupin známých z tanečních zábav. Poté, kdy skupina konečně vyřešila své vleklé problémy s aparaturou a zkušebnou, odchází Josef Krčmář. Ze skupiny je rovněž odejit tehdy velmi mladý a nezkušený Martin Řezníček, na jehož místo přichází zkušenější Petr Dvořák. V létě roku 1991 je tedy sestava následující:

Ladislav Fanc, sólová a doprovodná kytara, zpěv
Bořek Fanc, sólová a doprovodná kytara
Petr Dvořák, bicí

Skupina se na celý dlouhý rok uzavřela do nové zkušebny, kde intenzivně cvičila a zkoušela, aby pak na sklonku roku 1992 překvapila zlínské publikum na Metal Session III. v (dnes již bývalém) Závodním klubu ZPS ve Zlíně-Malenovicích.

Dalším mezníkem v historii skupiny je okamžik, kdy se Ladislav Fanc vzdává svého postu doprovodné kytary a hodlá se soustředit výhradně na zpěv. Nato ke skupině přichází Jaroslav Mikoška (později známý jako kytarista velmi populární regionální skupiny Premier) a přebírá jeho post.

Od této chvíle nastává neuvěřitelná fluktuace členů skupiny, kdy na původních místech zůstalo pouze její zakládající jádro, sourozenci Fancovi. Vystřídalo se zde několik baskytaristů, bubeníků, ani post sólového kytaristy nebyl změn ušetřen.

V průběhu tohoto období ovšem skupina FAKULTURA zažila nečekanou konjunkturu, kdy účinkovala na nejrůznějších společných rockových koncertech, na rockových přehlídkách (Thrash Zone, Metal Attack, Cliff Burton Is Not Dead) a v roce 1997 poprvé ve zlínském klubu Golem.

Toto období znamenalo pro skupinu určité změny také v oblasti jejího repertoáru - skupina sáhla po osvedčené zbrani, revivalu. Do svého playlistu počali přidávat stále více skladeb své oblíbené skupiny Metallica, od "Seek And Destroy" a "For Whom The Bell Tolls" přes "Harvester of Sorrow" a "...And Justice For All" až třeba po "No Remorse", "Sanitarium" či "Leper Messiah".

V klubu Golem si také odbyla svou premiéru první převzatá skladba od skupiny Megadeth, "Symphony Of Destruction", jakož i nový bubeník Petr Batěk a nový kytarista Petr Jelínek .

Na počátku roku 1999 se do skupiny FAKULTURA vrací Martin Řezníček a přivádí s sebou mladičkého, tehdy teprve jedenáctiletého talentovaného bubeníka Petra Ptáčka, alternujícího na jeho postu. Mladý Petr se za nezvykle vstřícné podpory svých rodičů (mimochodem velkých fanoušků rockové hudby) zapojil do dění kolem kapely a počal zkoušet a hrát živě pár skladeb .

Na jaře roku 2000, po několika předešlých pokusech, to konečně vyjde a FAKULTURA má opět schopného baskytaristu. Stává se jím Roman Javora. bývalý člen zlínské thrashmetalové formace Cardiak, tedy skupiny, supportující britskou heavymetalovou legendu Saxon na jejich show ve zlínském klubu Golem.

Na sklonku roku 2001 přichází po dlouhém období klidu další změna. Zpěvák Ladislav Fanc odchází na dálkové studium vysoké školy a je zjevné, že na zkoušky s kapelou ani na koncerty nebude mít vůbec čas. Je nutno hledat nového frontmana. FAKULTURA vypisuje konkurz na tento post a za nějaký čas se přihlásí Ladislav Divílek, bývalý baskytarista a doprovodný zpěvák jedné z četných místních zábavových kapel.

Ještě později, počátkem roku 2003, alternující bubeník Petr Ptáček zakládá vlastní skupinu a z FAKULTURY odchází. Tou dobou se začínají vyskytovat problémy s druhým kytaristou Petrem Jelínkem, který kvůli svému zaměstnání nemá na zkoušky vůbec čas a v podstatě se účastní pouze koncertů. FAKULTURA má ovšem štěstí: v jedné z improvizovaných zkušeben o jednu řadu garáží níž se objevuje mladý nadějný a talentovaný kytarista, navíc velký fanoušek Metalliky. Po krátkém jednání je rozhodnuto: dočasným druhým kytaristou u FAKULTURY se prozatím stává Marcel Kotík, který tímto přebírá post Petrovy doprovodné kytary u vlastních skladeb FAKULTURY a s Petrovým svolením může - jakmile se všechno naučí - přebrat také veškerá Petrova sóla a doprovody u skladeb od Metalliky. K tomu také již v současné době došlo, čímž se sestava FAKULTURY uzavírá do své aktuální podoby a repertoár skupiny rovněž dostává svůj nynější vzhled: kromě přejatých skladeb od skupiny Metallica začíná FAKULTURA secvičovat i skladby vlastní.

V současné době skupina vybrušuje kvalitu skladeb přehrávaných i nových, secvičuje různé varianty repertoáru a intenzivně jedná o případných dalších koncertech.


...A takoví jsme byli... léto 1991

created by Hoonza (c) 2006